בנושא בדיקות ראייה ומשקפיים

הבדיקה הראשונה שחובה לבצע לילד היא אחרי הלידה, לפני השחרור מבית החולים. הבדיקה נקראת: בדיקת רפלקס אדום, והיא נעשית ע"י רופא ילדים, במטרה לשלול מחלות כגון קטרקט, גידול ברשתית, ושאר מחלות מולדות. מעבר לכך מומלץ לבצע בדיקת עיניים עם הרחבת אישונים ע"י רופא עיניים ילדים בגיל 6-8 חודשים, הרופא בודק ח"ר המתאימה לגיל, הימצאות פזילה, התפתחות עין עצלה, וכן בדיקת הרשתית ועצב הראיה. יש לחזור על הבדיקה בגיל שלוש וחצי, ולפני כיתה א´.
שלום אייל, ישנם סימנים רבים שיכולים להעיד על כך שהילד זקוק למשקפיים, כגון התקרבות למסך הטלוויזיה, קושי במעקב בכיתה, חוסר ריכוז, אי רצון לקרוא, שפשוף העיניים ועוד. ועדיין, יש מצבים בהם ילדים מצליחים להתגבר על הליקוי הראייתי, ולא מתלוננים על כך. ולכן, יש לבדוק את הראיה אצל ילדים בדיקה מקיפה ע״י רופא עיניים המומחה לילדים, עם טיפות להרחבת האישונים, בנקודות זמן הבאות: בגיל חצי שנה, בגיל שלוש וחצי ולפני כיתה א׳. בהמשך יש לבדוק לפי תלונות הילד.
בבדיקת מיקוד ראייה בודקים את התפקוד הדו עיני של הילד, כיצד העיניים משתפות פעולה ביניהן בכיווני מבט שונים. תפקוד זה חשוב לפעולות רבות ביניהן קריאה, העתקה מהלוח, כתיבה במחברת.
ילד עם קושי במיקוד הראייה, יתקשה לשמור על ריכוז במהלך השיעור, ומכאן עלול להרים ידיים, להסתגר בתוך עצמו או לחילופין להפריע בשיעור.

המאפיינים לקושי כזה הינם קריאה לא רצופה, איטית, דילוג על שורות, קושי במעבר בין הלוח למחברת, כפילות ראייה, עצימת עין, הטיית ראש, עייפות וכאבי עיניים לאחר עבודה ממושכת מקרוב.האבחנה נעשית ע"י אורטופטיסט, הטיפול בנוי מסדרה של מפגשים בהם עובדים על חיזוק העבודה הדו עינית ושרירי העיניים, ע"י תרגילי עיניים, עבודה עם מכשור מיוחד, תוכנת מחשב יעודית, ועבודה עם הילד בבית. פעמים רבות ילדים עם בעיית מיקוד ראייה מאובחנים כבעלי הפרעת קשב וריכוז, ולעיתים מדובר גם על שילוב שתי התופעות יחד. לכן, חשוב להתחיל את תהליך האבחון בבדיקת מיקוד ראייה.